برگزاری نشست کشورهای تولیدکننده نفت در عمان

ارسال شده توسط admin در 22 ژانویه, 2018 - 10:21

بلومبرگ اعلام کرد: آخر این هفته کشورهای تولیدکننده نفت در مسقط عمان گرد هم می‌آیند تا با رسیدن قیمت نفت به بشکه‌ای ۷۰ دلار در باره وضعیت جدید تصمیم بگیرند. طرح کاهش تولید نفت از اواخر سال ۲۰۱۶ آغاز شده و قرار است تا مارس ۲۰۱۸ ادامه دارد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایران عمان (IranOman.com)، اقتصاد آنلاین به نقل از فارس نوشت: بر اساس این طرح کشورهای تولیدکننده نفت توافق کرده‌اند که تولیدشان را روزانه ۱٫۸ میلیون بشکه کاهش دهند تا قیمت در بازار متعادل شود.

 

بر اساس گزارش بلومبرگ، آخر این هفته کشورهای تولیدکننده نفت می‌خواهند با رسیدن قیمت نفت به بشکه‌ای ۷۰ دلار، درباره طرح کاهش تولید نفت تصمیم جدید بگیرند.

 

مسأله این است که کشورهای اوپک و غیراوپک به دنبال قیمت خیلی بالا هم نیستند، آنها به دنبال یک قیمت میانه‌ای هستند که سود آنها در این قیمت حاصل شود. واضح‌تر اینکه اگر قیمت نفت بیش از ۷۰ دلار بالاتر رود عاملی خواهد شد برای تقویت بیشتر تولید نفت شیل آمریکا و برای تولیدکنندگان نفت دیگر کشورها نتیجه منفی خواهد داشت. هر چه نفت شیل آمریکا بیشتر تولید شود بازار تولیدکنندگان سنتی را در دست خواهد گرفت و میزان سود و درآمد آنها را خواهد بلعید.

 

قیمت نفت طی دو سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت و به بشکه‌ای ۳۰ دلار رسید. کشورهای تولیدکننده نفت با اجرای طرح کاهش تولید تلاش کرده‌اند تا این قیمت را در محدوده ۶۵ دلار تثبیت کنند و از همان زمان اعتقاد داشتند که درباره  قیمت طلا سیاه با توجه به ظهور تولیدکنندگان جدیدی مثل «شیل» باید محتاطانه عمل کرد. آنها معتقد بودند که دیگر وقت آن نیست که قیمت نفت بیش از اندازه بالا برود که در این صورت مجبور می‌شوند بازار را به تولیدکنندگان شیل تقدیم کنند. بنابراین آخر این هفته کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در مسقط عمان گرد هم می‌آیند تا درباره وضعیت جدید تصمیم بگیرند.

 

انتهای پیام