درباره عمان

سلطنت عمان - سلطنة عُمان
Sultanate of Oman

 

سلطان نشین عمان کشوری است پادشاهی در شرق شبه‌جزیره عربستان و جنوب دریای عمان. مرزهای این کشور از شرق و جنوب شرق به دریای عرب، از شمال غرب به امارات متحده عربی و از جنوب غرب به یمن محدود می باشد.

پایتخت این کشور مسقط و مشتمل برچهار استان مسقط، مسندم، ظفار و بریمی می باشد. همچنین پنج منطقه باطنه، ظاهره، داخلیه، شرقیه و وسطی در تقسیمات کشوری عمان به چشم می خورد.

گفتنی است عمان با مسا حتی بالغ بر 500309 کیلومتر مربع ترکیب جمعیتی بیش از 277000 نفر را در خود جای داده است.

 

نام

عمان در طول تاریخ به نام‌های مختلفی نامیده شده‌است. اما بارزترین نام‌ها مجان بوده‌است، این نام ارتباط وثیقی به صناعت کشتی سازی ومعادن مس "نحاس" در زبان سومریان داشته‌است. همچنین مدتی نام عمان "مزون" بوده‌است نسبتاً به وجود تعداد زیادی از چشمه‌های آب شیرین در این مناطق. همچنین نام "عمان" نام مکانی بسیار قدیمی بوده‌است در یمن واز آنجا قبائل عربی مهاجرت نموده‌اند به عمان بعد از ویران شدن سد مأرب. اما بعضی از مؤرخین نوشته‌اند که وجه تسمیت عمان به "عمان" بر می‌گردد به (عمان بن سبأ بن یغثان بن ابراهیم).

 

زبان رسمی و غیر رسمی

  عربی زبان رسمی است و انگلیسی هم به عنوان زبان دوم مردم ان کشور مرسوم می با شد.

 

خریددر عمان

واحد پول عمان ریال عمان است.آنها از دستگاه های ای تی ام هم استفاده می کنند و شما می توانید در فرودگاه پول خود را تبدیل کنید.

 

نماد ها و سوغات عمان

- نشان ملی عمان خنجر قلاف شده است و آن را "خنجر" خطاب می کنند این خنجر ها در نوع ها و قیمت های مختلف در مغازه های موجود است که حداقل هر مغازه چند مدل از آنها را دارد و آنها عموما ساخت هند یا پاکستان هستند که به سفارش عمان ساخته می شوند.

- چیز دیگری که باید یادآوری کنیم یک نماید قبیله ایی است که آن چوب دستی راه رفتن است و آن را "ارصا" خطاب می کنند که از نی ساخته شده و در آن یک شمشیر پنهان شده است هنوز هم شمشیر در بعضی از کشورها به عنوان نمادی از قدرت قبلیه ایی است.

 - نقره عمانی هم یک سوغات مشهور است که از آب نقره ساخته می شود و کوچک است

عموما جواهرات عمانی بر روی آن عمان حک می شود که نشان دهنده اعتبار آن محصول است مگرنه محصولاتی بدون این نام نیز یافت می شود.

- کلاه های اختصاصی مردان عمانی نیز وجود دارد که کوما نامیده می شود و عموما در مرکز مختلف به فروش می رسد خصوصا بازار ماتراه در مسقط

- در ماه رمضان ساعت کاری مراکز تجاری متفاوت است و عموما در ظهر مغازه ها بسته است و در بعد از افطار هم مشخص نیست که باز باشند که نشان می دهد ماه رمضان ماه خاصی برای خرید نیست .

- از کارت های اعتباری خصوصا در مناطق پایین شهر استفاده می شود ولی بهتر از با استفاده از ای تی ام پول خود را نقد کنید.

 

غذادر عمان

- عموم غذاهای عمانی عربی ، لبنانی ، ترکی و هندی است اما عمانی ها بر این نکته هستند که غذاهای آنها با غذاهای عربی تفاوت دارد و با غذاهایی که از گذشته در سراسر شبه جزیره درست می شده فرق دارد.

  - عموم غذاهای عمانی دریایی هستند مانند ماهی

- شیرینی عمانی و محلی عمانی و مشهور حلوا است این داغ است و نیمه جامد است و با کمی عسل که با قاشق خورده می شود که شبیه مانندی ترکیه ایی است .

- خرمای عمان در جهان مشهور است که در بسیاری از مناطق در دسترس است .

- غذاهای آمریکایی نیز راحت در شهرهای بزرگ مانند مسقط و سلاله یافت می شود مانند کی اف سی ، مکدولاند و برگر کینگ

- خبز عمانی (نان عمانی) که در خارج از عمان به راحتی یافت نمی شود یک نان ملی عمان است و البته گران است از گرد ، نمک و آب پخته می شود در آتش بر روی صفحات فلزی بزرگ و این نان خورده می شود با انواع غذاهای عمانی مثل شیر داغ و چای برای صبحانه

 

نوشیدنی در عمان

- بطری های آب معدنی به راحتی در مغازه ها در دسترس است بیشتر عمانی ها هم از بطری های آب مینوشند تا سلامت بمانند

- الکل هم در رستوران های مشخص ، هتل های بزرگ و معمولا بسیار گران است الکل فقط برای توریست ها مجاز است و برای تمام شهروندان عمانی غیر قانونی است.

- توریست های غیر مسلمان جایز به خوردن الکل هستند و خوردن تمام توریست ها خصوصا در ماه رمضان در اماکن عمومی جرم است.

 

استراحت در عمان

- عمان هتل های خوب و لوکس زیادی دارد خصوصا هتل های کلبه ایی در بیابان که از درخت خرما ساخته شده اند.

- عمان در سالهای اخیر تلاش کرده با ایجاد هتل های 5 ستاره و هتل هایی با قیمت های مناسب در مسقط و سایر شهرها به جلب توریست بپردازد.

 

نکات ایمنی در عمان

- رانندگی در عمان بسیار خطر ناک است و باید توجه کنید که حوادث رانندگی غیر منتظره است

عمان دومین رتبه را در تصادف های منجر به مرگ در تمام جهان دارد.

- رانندگی خصوصا در شب بسیار خطرناک است و حتی اگر چراغ های جلوی شما هم روشن باشد قماری است که بسیاری در آن شکست خورده اند رانندگان بسیار با سرعت حرکت می کنند.

- هر لحظه احتمال دارد شتری وارد جاده شود و وقتی نزدیک اتومبیل باشد باعث تصادف می شود و حتی ممکن است هم راننده و هم شتر کشته شوند.

- شماره اضطراری 112 از تلفن های همراه خود را فراموش نکنید این شماره در هر کشوری حتی بدون اعتبار ملی گوشی شما و یا حتی با گوشی قفل شما را به نزدیک ترین مرکز امدادی وصل می کند.

 

نکات سلامتی  در عمان

- عمان بسیار گرم است خصوصا در تابستان حتما به مقدار زیاد آب بخورید و همینطور مایعات بخاطر داشته باشید که این گرما می تواند برای سلامکتی شما مضر باشد .

- تا بحال گزارش هایی موجود است که انسانهایی که نشان صلیب داشته اند در اتومبیل خود و یا در بیابان کشته شده اند و یا توانسته اند فرار کنند.

- به هنگام حرکت در جاده ها و بیابان تمام امکانات لازم را باخود ببرید تا در صورت مشکل بتوانید راه فرار پیدا کنید.

- حتما به تنهایی رانندگی نکنید و حتما برای رفتن در جاده با چند اتومبیل از دوستان خود همراه هم حرکت کنید و دوستان دیگری را هم سعی کنید اطلاع دهید تا اگر در زمان مقرر نتوانستید باز گردید آنها برای یافتن شما اقدام کنند

حداقل این وسایل را همراه خود ببرید: بیل ، طناب ، دو یا سه لاستیک اضافه و همه لوازم کمکی وابسته از جمله جعبه ابزار ،آب به اندازه 25 لیتر و یا بیشتر برای خوردنتان ،بنزین به اندازه زیرا هیچ پمپ بنزین در هیچ کجای میان راه وجود ندارد

اگر دارید یا می توانید تلفن ماهواره ایی زیرا تلفن همراه در مناطق بسیار محدودی آنتن می دهد و اتومبیل خود را چک کنید برای سرمایه گذاری در همچین سفری

 

احترام گذاشتن در عمان

- مردم عمان و همینطور نیمکره جنوبی فروتن هستند بدانید که برای سفر به کشورهای اسلامی از جمله عمان باید به قوانین احترام بگذارید و به هیچ وجه ممکن از مردم این مناطق ناراحت نشوید.

- به هیچ وجه درباره روابط زناشویی سلطان سوال نکنید همانطور که در غرب رایج است در این مناطق به کلی پذیرفتنی نیست.

- اگر عمانی ها درباره لباس تنگ و یا آزاد شما اصلا چیزی نمی گفتند این بدین معنی است که اصلا برای آنها پذیرفتنی نیست و بی اعتنایی می کنند که متاسفانه عده ایی از توریست ها فکر می کنند آنها از لباسشان خوششان آمده و اما بعضی از حساسیت ها باعث اتفاقات درازی می شود.

- خانم ها باید بدانند که  از شانه تا زانوهایشان باید پوشانده شود و لباس یقه باز نپوشند و با لباس شنا بودن تنها برای سواحل شخصی یا استخرهای هتل های پنج ستاره آزاد است و پوشدین لباس گشاد در بین راهروی اتاق های هتل و تا قبل از رسیدن به ساحل هتل نشان از ادب شما خواهد بود و اگر هم از روسری و یا پارچه ایی برای پوشاندن اندام نمایان خود استفاده کنند هم نشان از احترام مضاعف خواهد بود.

- در عمان خیره نگاه کردن به شما توسط کودکان ، زنان و مردان بسیار عادی است و نشان از یک رفتار صمیمانه و توجهشان با شما به عنوان یک خارجی دارد و همینطور لبخندهای کوچک آنها خصوصا اگر بدانند شما به یک دلیل خاص به عمان آمده اید بچه ها شما ار نشان خواهند داد و بزرگسالها هم حتی بصورت کم هم نمی توانند انگلیسی صحبت کنند و به شما چیزی بگویند.

 

پیش شماره

پیش شماره عمان 968 است و شماره ها 8 رقمی است شماره هایی که با 9 شروع می شوند نشان دهنده شماره های تلفن همراه و شماره هایی که به 2 شروع می شوند نشان از خط های زمینی دارد.