ایران با دور زدن تنگه هرمز از دریای عمان نفت صادر می‌کند

ارسال شده توسط admin در 30 ژوئن, 2020 - 15:05

رویترز با اشاره به تصمیم ایران برای احداث خط لوله انتقال نفت تا بندر جاسک در دریای عمان که با هدف دور زدن تنگه هرمز انجام می شود نوشت: ایران بارها تهدید کرده اگر تحریمهای آمریکا جلوی صادرات نفت آن را بگیرد، تنگه هرمز را می بندد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایران عمان (IranOman.com) به نقل از رویترز، رئیس جمهور ایران اعلام کرد: این کشور قصد دارد از یک بندر دریای عمان نفت صادر کند. به این ترتیب احتیاجی به استفاده از مسیر کشتیرانی تنگه هرمز برای صادرات نفت نیست. این تنگه دهه هاست مرکز درگیری‌های منطقه‌ای بوده است.

درگیری های بین تهران و واشنگتن از 2018، پس از بیرون رفتن آمریکا از قرارداد اتمی برجام که بین ایران و 6 قدرت بزرگ دنیا بسته شده بود و وضع دوباره تحریم ها علیه ایران افزایش یافته است. هدف از این تحریم ها مختل کردن صادرات نفت ایران بود.

 ایران بارها تهدید کرده اگر تحریمهای آمریکا جلوی صادرات نفت آن را بگیرد، تنگه هرمز را می بندد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در یک سخنرانی تلویزیونی اظهار داشت:« این یک تصمیم استراتژیک و یک قدم مهم برای ایران است تا به صادرات نفت خود ادامه دهد».

 روحانی گفت ایران قصد دارد تا ماه مارس یک میلیون بشکه در روز نفت از بندر جاسک در دریای عمان، درست در جنوب تنگه هرمز، صادر کند.

صادرات نفت ایران تحت تحریم های آمریکا کاهش یافته و به 100 تا 200 هزار بشکه در روز رسیده است. ایران  2.5 میلیون بشکه نفت در روز در آوریل 2018 صادر کرده بود.

وی گفت:« این اقدام به خریداران نفت ما اطمینان می‌دهد که ایران در صورت بسته شدن تنگه هرمز هم به صادرات نفت ادامه می دهد».

تنگه هرمز یک گذرگاه آبی باریک در دهانه خلیج فارس است که یک پنجم نفت دنیا از طریق آن به بازارهای آسیا، اروپا و آمریکای شمالی و حتی فراتر از آن می رسد.

درآمد نفتی ایران که قبلاً تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار داشت، به خاطر کاهش تقاضای جهانی ناشی از بحران ویروس کرونا کمتر شده است. ایران اعلام کرد درآمدهای نفتی آن تا ماه مارس سال جاری میلادی 8.9 میلیون دلار بود در حالی که یک دهه قبل و در 2011، ایران 119 میلیارد دلار درآمد نفتی داشت.

انتهای پیام